Deti a my - Claim
Dobrý ďeň, orol!

Aha, orol!


Náš vtáčí kráľ 

 

Pre svoj vznešený vzhľad a vlastnosti sa dostal do mnohých erbov – znakov mesta či rodu. Uctievali ho starí Indiáni, je hrdinom mnohých bájí a rozprávok.


 

Keď tento najväčší vtáčí dravec našich hôr roztiahne krídla, sú to dobré dva metre. Obrovské – široké i hlboké – je aj jeho hniezdo. Stavia si ho v skalách alebo na vysokých stromoch. 
Základ sú pevné konáre. Povykladá ich menšími konárikmi, lístím aj zvieracou srsťou. Pokým tu orly bývajú, stále ho budujú a opravujú. Orlí pár je spolu po celý život. Keď si samček nahovára samičku, predvádza jej zvláštny let.

  

Pri love plachtí. Ostrým zrakom číha na svoju korisť – potrebuje ju prekvapiť. Silnými pazúrmi ju zachytí tesne pri zemi alebo na nej. Je ohromne silný a šikovný. 
Často sa pasuje s úlovkom, ktorý je ťažší ako on sám. 
Aby ho uniesol, musí ho rozkúskovať. Párik orlov občas 
loví spoločne – jeden naženie kŕdeľ a druhý zaútočí. Lovia cicavce – od sysľov až po malé kamzíky – už menej vtáky. Najmä v zime si dá aj zdochlinu.

 


 

V máji alebo začiatkom júna znesie samička 2-3 vajíčka. Aby jej maličké mali mäkkú postieľku, vytrháva si z hrude perie a hniezdo ním vystelie. Zatiaľ čo sedí na vajíčkach, samček jej nosí potravu.

Po vyše mesiaci sa vyliahnu orlíčatá. Ďobú do škrupiny malým výrastkom na konci zobáka, ktorý pripomína zub. Musia sa vykľuť bez mamkinej pomoci, pretože od narodenia potrebujú prekonávať prekážky a ukázať, aké sú húževnaté. 
Spočiatku sú hebké, biele ako guľky z vaty.

Čoskoro sa však ich páperie premení na špinavo biele perie – hustejšie a tuhšie.
U mnohých dravých vtákov – aj u orlov – najsilnejšie mláďa zabije svojich slabších súrodencov. Ak to neurobí, zahynú aj tak. Dôvodom je hlad, keďže ten priebojnejší im zožerie všetku potravu. Mláďatá spočiatku kŕmia rodičia, no asi po dvoch mesiacoch to dokážu samé.

Keď majú asi 12 týždňov, začne mamka mladé vytláčať z hniezda. Vydesené padá
k zemi – nechápe, čo sa to deje. Zrazu počuje žuch a šuch! To si mamka pod ním rozprestrela krídla a zachytila ho. Vezme ho späť do hniezda, no všetko sa opakuje až dovtedy, kým drobec nepochopí, že má natiahnuť krídelká a skúsiť lietať. 
Aj sa to naučí.

Po necelých troch mesiacoch je orlíča schopné lietať. Naozaj dospelým sa stáva asi po šiestich rokoch.