Deti a my - Claim
Veselé tašky

Vieš, že dávno-pradávno bola doba kamenná, železná alebo napríklad bronzová?
Vedci dnes vravia, že máme dobu plastovú...

 

Len sa pozri okolo seba! Nápoje sú v plastových fľašiach, tvoj obľúbený keksík či jogurt je tiež v obale z umelej hmoty a tá kopa igelitových vrecúšok a tašiek, ufff!
Možno ti však ani nenapadne, že ak niečo z toho vyhodíš do prírody, ostane to tam – tento odpad sa totiž nerozloží.

Skoro všetko sa však dá z neho recyklovať, čiže po úprave znova využiť. No aj tak najlepšie je, ak budeme „vyrábať“ čo najmenej smetí – odpadu! Naši starkí kupovali pitie, mlieko či jogurty v obaloch zo skla. Tie potom vrátili do obchodu, odkiaľ sa dostali znova tam, kde ich opäť naplnili. 

A nepoužívali igelitky, ale napríklad košíky či plátenné tašky! Čo keby sme sa teraz pokúsili nejaké veselé vytvoriť aj my?

Keď ich podarujeme našim milým dospelákom, budú nosiť nákupy v nich, takže o to menej igelitových tašiek použijú. A to je tiež ochrana prostredia, v ktorom žijeme.

 

Potrebujeme:

• plátennú tašku (dá sa ušiť alebo kúpiť hotová, najlepšie s označením Fair trade)
• farby na textil alebo akrylové 
• hrubý kartón zo starej škatule
• rôzne konáriky, šišky, suché plody a listy kvetín či stromov
• starý obrus (najlepšie umývateľný)

 

Ako na to:

1. Stôl, kde budeme tvoriť, najskôr zakryjeme obrusom, aby sme mohli pracovať s farbami a všetko nezašpinili. Do tašky vložíme kartón. Farba pri nanášaní sa tak nedostane na druhú stranu tašky a látka je zároveň  napnutá, vďaka čomu sa na ňu budú dobre robiť odtlačky.

Super tip:
Dobré je, ak si na čistý papier najprv nakreslíme, ako chceme tašku vyzdobiť.